Kosmetické rady

Slzení

na znečištěnou srst pod očima je ideální denně používat Super bělící gel, který je také vynikající pro odstranění skvrn od moči nebo pro odstranění tmavších pruhů v bílé srsti. Osvědčila s mi kombinace tohoto gelu se speciálním krémem pod oči, který pohlcuje vlhkost.

ovšem nejdůležitější pro udržení čistého vzhledu míst pod očima je udržování těchto míst stále v suchu, tj. stálé vysušování a zasypávání kukuřičným škrobem

slzení je dále ovlivněno mnoha vnějšími i vnitřními faktory - jako je druh krmení, kvalita vody, celkový zdravotní stav psa - např. ušní infekce

Česáníčesání

kartáče a hřebeny #1 ALL SYSTEMS nejsou sice nejlevnější, nicméně velmi kvalitní a profesionální, což se projeví při údržbě srsti. Hroty kartáčů a hřebenů jsou vyrobeny z antikorozní oceli, opatřeny antistatickou úpravou. Ostny jsou v kartáčích upevněny tak, aby byla srst co nejméně poškozována - dokáží se otáčet. Já sama používám Obdelníkový kartáč, nový Kartáč s dlouhými hroty na jemnou srst a nemohu si vynachválit Hřeben na zacuchanou srst, bez něj si už práci nedovedu vůbec představit.

Frekvence česání

Samozřejmě že záleží na kvalitě a typu srsti, ale rozhodující úlohu hraje i celková vitalita, živost a pohyblivost psa. Obecně mohu říci, že češu své pejsky 1 - 2x týdně. Mám fenu, která celý den leží jako královna na gauči, 3x denně vykráčí ven na toaletu a to jen proto, aby mi udělala radost, pokud je venku jen trochu vlhko, tak jí ven nedostane nikdo. Má velmi kvalitní vyzrálou srst. U takového způsobu života skutečně stačí česat 1x za týden. Jako naprostý protiklad mám fenu - ďábla, která se za celý den nezastaví a když ano, tak jen proto, aby vymyslela další lumpárnu. Takové psy je nejlepší česat obden, práce je hotová během 10 minut a je to lepší než potom po 4 dnech strávit hodinku u zaplstěné srsti.

Takže jak je vidět, česání vyžaduje zcela individuální přístup, pozor dejte pouze při určitých životních etapách - výměně štěněcí srsti za dospělou, při hormonálních změnách - hárání, březost, kojení, to je důležité nic nezanedbat a věnovat srsti zvýšenou pozornost, vyplatí se srst přečesat každý den.

Při jakémkoli náznaku, že začíná být se srstí problém - stává se matnou a lehce se plstí, nejde hladce rozčesat doporučuji okamžitě vykoupat, při přetrvávajících problémech koupejte klidně každý týden nebo i častěji, dobré je alespoň v těchto případech použít olej.

Já už při zjištění prvního problému se srstí začnu okamžitě podávat přípravek Vital Energy (Životní Energie) a celková doba trvání problematické srsti se výrazně zkrátí, většinou do 14 dnů už je srst jak má být.

Další možnost práce se srstí v podstatě bez česání je ta, že pejska budete pravidelně každý týden koupat a srst mezi koupáním bude hodně mastná, to potom nemusíte česat během týdne vůbec.

Důležité je upozornit, že i ostříhaného pejska je nutné česat. Dorůstající srst se plstí ještě mnohem více a rychleji než kvalitní zralá dlouhá srst! Pokud budete chtít nechat ostříhanému pejskovi nechat opět narůst dlouhou srst čeká Vás min. 6 měsíců spousta práce. Rovněž po ostříhání není srst tak kvalitní a i u jedinců, kteří měli srst rovnou, se začne vlnit.

Výstavní pes

Mezivýstavní péče

Natáčení

Srst, která se natáčí musí být mastná!, aby se v natáčkách nelámala. Většinou používám Prvosenkový olej, u jedinců s hustou srstí a u méně kvalitní srsti je výhodnější použít Lanolinový olej v kombinaci s Proteinovým kondicionérem. Já používám igelitové natáčky, pro začátečníky bych doporučila začít s papíry, lépe se s nimi pracuje a srst tak neklouže, ale rychleji vsakují olej.

Postup je tento: koupáníNatáčení

1. Vybělovací šampon (nejlépe odstraní veškeré nečistoty a zejména olej),

2. Jemný šampon s kondicionérem (po něm se srst neplstí),

3. Botanický kondicionér-vypláchnout (nechávám ale určité množství kondicionéru v srsti)

4. Prvosenkový olej - nevyplachovat.

nebo

3. Roztok Lanolinového oleje a Proteinového kondicionéru - vypláchnout (lanolin zůstane v srsti)

Čas od času - podle stavu kůže - použijte mezi šamponem a kondicionérem Osvěžovač a stabilizér kůže a srsti, pokožka tak získá správné pH a se srstí se bude dobře pracovat.

Psa důkladně vysušíme fénem, počítejte s tím, že čím je srst mastnější tím déle trvá sušení a poté natočíme srst do natáček.

natočené psy přečesávám vždy podle potřeby, jsou jedinci, které musím přečesávat obden, jiní vydrží až týden nepřečesaní (ze začátku je dobré natáčky kontrolovat každý den, abyste zabránili případnému zaplstění

při přečesávání vždy kontrolujte mastnotu srsti, srst nesmí být nikdy suchá, já při přečesávání do konečků srsti kapu 2 - 3 kapky čistého Prvosenkového oleje nebo používám Hydratační sprej s norkovým olejem, který je skutečně skvělý i pro případná zacuchaná místa v srsti

gumičky na natáčkách nikdy moc neutahujte, vždy je lepší, když natáčka spadne, než když se pod gumičkou srst přetrhne (já používám výhradně originální gumičky, vždy obtočím natáčku jen 2 krát)

Znovu vykoupejte podle potřeby, většinou každých 14 dní. Pejska, který se hodně pohybuje venku nebo v prašném prostředí je třeba koupat častěji, na mastnou srst se rychle chytá špína a prach a při přečesávání se tím srst obrušuje a tím se celkově zhoršuje její kvalita. Proto špinavého mastného psa raději nečešte, ale rovnou vykoupejte.

Příprava na výstavu

Dlouhosrstá plemena se koupou většinou těsně před výstavou, ale jsou i výjimky, které je potřeba vykoupat o něco dříve, aby se srst dostala do ideálního stavu.

Postup je v podstatě stejný jako u mezivýstavní péče, pouze se nepoužívá olej. Dále lze použít velké množství speciálních prostředků, abyste dosáhli požadovaného efektu.

Postup:

Koupání

1. Vybělovací šampon (nejlépe odstraní veškeré nečistoty a zejména olej),

nebo u světlých barev srsti2. Jemný šampon s kondicionérem

2. Rozjasňovací šampon (obsahuje enzymy, zesvětluje a rozzáří srst)

nebo

2. Šampon na tvrdou srst - když je potřeba zachovat co nejpevnější strukturu srsti

3. Botanický kondicionér - pro dosažení padavé srsti - vypláchnout jen zlehka

nebo

3. Proteinový kondicionér - pro zvětšení objemu srsti - čím méně vypláchnete, tím bude objem srsti větší

nebo

3. Botanický kondicionér zvýrazňující barvy

  • Platinum - pro světlé psy

  • Midnight - pro černé a stříbrné barvy

  • Red/Brown - pro červené, hnědé, plavé barvy

Tento kondicionér působí jako přeliv, nikdo nepozná že nejde o přirozenou barvu psa. (Snad nejvíce je oblíbený u jorků, pudlů, kníračů, briardů…)

Specialní přípravky

Pokud máte problém s vlnitou srstí, použijte do ještě vlhké srsti malé množství Narovnávače srti a pomocí kartáče vyfoukejte dohladka. Toto narovnání je dlouhodobé, odolá dokonce i velké vlhkosti a vydrží i několik dní. Je vynikající rovněž pro nápravu tzv, krepaté nebo přesušené srsti, která se po jeho použití změní téměř k nepoznání v hedvábnou. Je to i výborný prostředek zvyšující lesk. Je nutné se s tímto přípravkem naučit pracovat a několikrát si postup vyzkoušet nanečisto a ne ho rovnou použít na výstavu. Použití menšího množství přípravku v tomto případě znamená obvykle více!

Pokud potřebujete upravit neposedná nebo nepoddajná místa v srsti, použijte Tvarovací gel. Je také vynikající pro úpravu pěšinek (lhasa apso, tibeťák…) a top knotů.

Pokud jste doma věnovali spoustu času natažení srsti, tak na výstavách už nepoužívejte žádný sprej, protože srst se s největší pravděpodobností působením vlhkosti opět zvlní.

Na výstavu je vždy dobré mít připraven Samooplachovací šampon, pro případné "nehody" - šampon se nasprejuje na postižené místo a vysuší se např. papírovou utěrkou.

Pro finální úpravu před vstupem do výstavního kruhu se hodí: Antistatický sprej - zabrání poletování i hodně zelektrizované srsti, dále je vynikající slabý roztok Luxusního krémového kondicionéru nebo a pro dosažení okamžitého zvětšení objemu srsti roztok Proteinového kondicionéru, který já používám nejraději. A teď už nezbývá nic než zvítězit!

Po výstavě je většinou potřeba srst natočit, jako nejrychlejší řešení nasprejujte srst Hydratačním sprejem s norkovým olejem a natočte.

Nevýstavní pes, tj. pejsek - gaučák

Většina obecných postupů, použitelných na každého pejska zde už byla popsána, záleží jen na majiteli, jak velkou pozornost chce srsti svého miláčka věnovat. Nejjednodušší postup je tento. Česat 2x týdně, při přečesávání používat Norkový sprej, koupat 1x za měsíc - použít šampon a kondicionér (nejlépe Jemný šampon a Botanický kondicionér), příležitostně (např. v létě, když je srst vysušená) udělat olejovou kůru (Prvosenkový olej). Denně ošetřovat okolí očí (Super bělící gel).

Závěrem

Přeji Vám hodně radosti při péči o Vašeho pejska, případně hodně úspěchů na výstavách. Přípravky kosmetiky #1 ALL SYSTEMS jistě přispějí k pohodové péči o srst Vašeho miláčka bez nervozity na obou stranách a pohled na dokonale upraveného psa eventuelně vítězství na výstavách jistě stojí za trochu té námahy. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, můžete se na nás obrátit. Věřte, že "výrobní tajemství" úspěchu svého psa na výstavách si každý chovatel chrání jako oko v hlavě. Můžeme Vám pomoci alespoň trochu nahlédnout pod pokličku úspěchu.

Více na stránkách profesionální kosmetiky pro psy: 1allsystems