Trošku jsme zapátrali v historii a díky milovníkům a pamětníkům bostonků a také velké pomoci p. Miloše Cabana (předseda klubu BT v Německu „1. Club für Boston-Terrier in Deutschland e.V.“ a také rozhodčího) jsme dali dohromady kousek z historie.

A jak to tedy všechno bylo?

To co už víme je, že pro nás v Čechách sehrála důležitou roli paní Marta Fajmonová z Pnova u Prahy (chov. stanice "Markazit"), která si nechala v roce 1984 postupně z Francie poslat první bostonské teriéry.

Nejdříve psa "Uquo de L' Olympique" nar. 25. 6. 1983 od chovatelky Gabrielle Delorme a v témže roce také fenu "Ursula des Galapians du Pontd' Avene" narozenou 1. 12. 1983, chovatel: Guy Delsol. U tohoto importovaného páru byl dědeček i babička stejný a to u obou rodičů.

Bohužel dovezený pes byl neplodný a fenka zemřela. A tak ani jeden z těchto importovaných bostonků nezanechal potomky.

LarryA tak v roce 1985 importovala p. Fajmonová za pomoci rodiny Cabanovych fenu z Německa: "Allia vom Kreuzbruch" nar. 03.06.1985, Otec: Ch. Larry von der Bismarckhöhe, matka: Aenzi von der Autmundistadt, chovatel: Adolf Trittler, NSR. CsHPK 3/86/85.

Protože v této době byl ve východním bloku velký nedostatek krycích psu, byla tato fena za velmi obtížných a nebezpečných podmínek nakryta v hraničním pásmu svým otcem - šampionem Larry v.d. Bismarckhöhe – viz foto.

I přes příbuzenskou plemenitbu bylo toto krytí úspěšné a dne 5. 7. 1986 se narodil první vrh bostonského teriéra v tehdejším Československu.

Narodili se dva bostončí kluci a jedním z nich byl velmi hezký a také velmi úspěšný "Ch. Anndy Markazit“ který byl i prvním bostonským teriérem s titulem Šampion ČSSR. Bohužel Allia měla jenom tento jediný vrh a v r. 1987 zemřela za velkého horka na srdeční mrtvici.

No a tak zase skoro nový začátek... v roce 1987 paní Fajmonová - opět za pomoci rodiny Cabanových - importovala z Norska fenu "Bogerudmyra's Paula", CsHPK 6/88/87, nar. 10.08.1987, chovatelka: Marit Sunde. Fenka Paula měla první vrh 20.10.1988 a opět byl otcem krásný bostonek: "Ch.Larry v.d. Bismarckhöhe". A právě z tohoto vrhu je pes "Ch. Ben Markazit" CsHPK 7/88 - Šampion ČSSR a také fenka „Betty Markazit“ ČHPK 8/88/93.

Třetí vrh (C-vrh) v chovné stanici „Markazit“ paní Fajmonové se narodil 5. 5. 1989. Rodiči byli opět: matka "Bogerudmyra's Paula" a otec "Ch. Anndy Markazit".

Z tohoto vrhu pochází také fenky "Clarisa Markazit", CsHPK 11/89 a „Clea Markazit“ CsHPK 12/89/92. Clarisa se stala zakladatelkou chovné stanice "Klar-Kan" – majitel Ing. Karel Tůma z Chelčic u Vodňan a Clea byla zase zakladatelkou chovné stanice "Jakub-Terra", majitel: Jan Šindelka z Prahy.

No a jak to bylo dál ve stanici Markazit…Anndy

Vrh „D“ Markazit se narodil 10. 6. 1990 a matkou byla opět Paula a otcem Ch. Anndy Markazit. Z tohoto spojení se narodili například také CH. Dukki ČsHPK 13/90/93 a Dorin (zakladatelka chov. stanice "Kolinea") nebo Danila (zakladatelka chov. stanice "Finbos" na Slovensku pana Dr. Lubomíra Ličáka).

Poslední vrh chovné stanice "Markazit" byl „E“ vrh v roce 1993, ze kterého zůstalo jenom jedno štěně: „Egon Markazit", SHPK 00011/95 (CsHPK 50/93).

Egon byl prodán na Slovensko a zde byl také použit k chovu. Jeho matka byla "Betty Markazit" a otec: pes "Presleys Skipper Svitek", CsHPK 44/92/91 - importovaný v roce 1992 z USA.

A tak tedy vše u nás začalo a možná, když zapátráte v rodokmenu právě toho vašeho bostonka, tak tam někde, tyto první bostonky u nás, můžete najít…

Jsme velmi rádi, že paní Fajmonovou pod svá křídla tehdy přijal právě I. CZ Yorkshire terrier klub a tak se začala psát i historie bostonského teriéra v naší zemi pod I.CZ Yorkshire terrier klubem.

V této tradici pokračujeme a myslím, že kvalitní chovatelskou prací dokazujeme, že to, co jsme dostali do vínku, umíme výborně zúročit a naši bostonci dělají radost a mají úspěchy nejen u nás, ale i v cizině a výborně se umisťují na výstavních molech, ve sportovních soutěžích a nebo třeba v canisterapii.

Děkujeme panu Miloši Cabanovi za fotky a informace.

Dle dostupných informací zpracovala: Marta Procházková