Nad původem jorkšírského teriéra si lámou hlavu nejzkušenější kynologičtí odborníci. O tom, z kterých plemen vznikl, panují jen dohady. Jedním z jeho předků je pravděpodobně dnes již vymřelý clydesdale terrier a paisley terrier či watterside terrier a skyterrier, přikřížen je pravděpodobně i maltézáček. Vyšlechtili ho chudí skotští tkalci, kteří nemohli živit velkého psa, potřebovali však malého, ostrého a sebevědomého pejska, který by zbavoval jejich příbytky obtížných hlodavců, byl schopen ohlídat jejich obydlí a příležitostně ulovil i králíka, což bylo vítaným přilepšením jejich chudičké kuchyně. Při zavádění strojové výroby v textilním průmyslu koncem 18. století stěhovali se tkalci za prací do Yorkshiru a Lancasiru a své malé 

York 1904

pejsky – kteří ovšem v tehdejší době byli podstatně větší, robustnější a ne tak kvalitně osrstění než jsou dnešní jorci – brali sebou. Podle některých zdrojů se chovem jorkšírů zabývali i popeláři a horníci. Jisté je, že tento krásný pejsek pochází z těch nejchudších kruhů. K rozvoji plemene pomohl i intenzivní rozvoj dopravy, který umožnil chovatelům navštěvovat i vzdálenější psí výstavy, které se v té době začaly organizovat. Zpočátku byl vystavován pod různými názvy, název Yorkshire terrier se objevuje kolem roku 1860

Jork z roku 1904

Malý a elegantní pejsek padl do oka časem i chovatelům z majetnějších kruhů a začal se těšit nesmírné oblibě. Anglický Kennel Club uznal jorkšírského teriéra jako samostatné plemeno oficiálně v roce 1886 a v roce 1898 byl založen první Yorkshire terrier club na světě.

Nejznámějším jorkšírským teriérem byl Huddersfield Ben, který se narodil v roce 1865. Tento „praotec“ všech jorkšírků zanechal po sobě celou řadu kvalitních potomků. On sám byl v tehdejší době nejlepším zabíječem krys v arénách, kde se pořádaly tyto zápasy. Dožil se však jen šesti let. Zahynul následkem dopravní nehody.

Vzhled jorků se postupně měnil, důležité je, že zůstala zachována jejich povaha. Temperament, inteligence, veselost, přítulnost – právě pro tyto svoje vlastnosti se stal oblíbeným společníkem dnešního člověka.

V naší republice se objevil na výstavách v roce 1965. I u nás zaujal svými ideálními vlastnosti a překrásným zjevem. První štěňata našeho chovu - Felicia Amis, Apollo a Aramis - se narodila již v květnu 1966. Začal stoupat zájem o toto plemeno, takže v krátké době, díky „posedlosti“ některých chovatelů, došlo k jeho rozšíření. V roce 1978 byl u nás založen první chovatelský klub sdružující zájemce o toto plemeno. V současné době patří jorkšírský teriér k nejžádanějším a nejrozšířenějším malým pejskům. O svoji budoucnost se určitě bát nemusí.