Vydáno dne 21. 04. 2004

Krmná dávka divokých šelem psovitých

Jak už jsme psali o počátcích vzniku psovitých šelem, víme, že tyto šelmy se řadí mezi masožravce. Nedílnou součástí jejich stravy je však i strava rostlinného původu, obsahující vlákninu, jež je nezbytná pro dobré trávení a ovlivňuje střevní peristaltiku. Tuto stravu obvykle nacházejí díky tomu, že jejich kořistí jsou býložravci, jejichž obsah žaludku obsahuje právě cennou vlákninu. Psovité šelmy požírají nejen svalovinu masa, ale také kosti, jež jsou nezbytným zdrojem vápníku a kůži. Nestravitelné zbytky opět vyvrhují. Krmná dávka divokých psovitých šelem je tedy vyvážená. Konzumují bílkovinu ze svaloviny masa, cukry, vlákninu, vitamíny i minerály, ale i tuky.

Trávicí soustava psa

Trávicí trubice psa začíná ústní dutinou - tlamou. Pes tlamou přijímá potravu za pomoci předních zubů. Pomocí špičáků a řezáků odděluje poměrně veliká sousta a bez většího kousání je polyká. Další nedílnou součástí při polykání je jazyk psa, za jehož pomoci sousto posunuje dál přes hltan do jícnu. Povrch jazyka pokrývají tzv. chuťové pohárky, jež psovi dokážou odhalit nebezpečnou nebo nevhodnou stravu. Sousto je spolknuto a dál přes jícen pokračuje do žaludku. V žaludku dochází k trávení potravy. Je jednokomorový a je poměrně veliký. U velkých plemen může být objem až 9 litrů. Souvislost nalezneme u vlků či jiných divoce žijících psovitých šelem, kdy se celá smečka podílí na krmení mláďat. Ulovenou kořist co nejrychleji spořádají a s plným břichem spěchají k mláďatům, kde jim natrávenou potravu jednoduše vyvrhnou.

Vyprazdňování žaludku začíná půl hodiny až hodinu po nakrmení. Úplně je žaludek vyprázdněn za 6 až 8 hodin po nakrmení.

Schéma

Další součást trávicí soustavy tvoří tenké střevo, kam odchází obsah žaludku. Tenké střevo je nejdelší částí trávicí trubice psa. Podle plemene a velikosti měří tenké střevo psa 2 až téměř 6 m. Skládá se ze tří částí: dvanáctníku, lačníku a kyčelníku. Poblíž dvanáctníku nalezneme důležitý trávicí orgán – slinivku břišní zv. Pankreas, jež štěpí nejrůznější složky potravy. Je tedy z hlediska trávení velmi důležitá. Dalším důležitým orgánem pro dobré trávení je pak žlučník, který napomáhá trávení tuků. Tenké střevo dále přechází ve střevo tlusté, které je mnohem kratší (okolo 0,5 m). Zde probíhá hlavně zahušťování výkalů. Posledním úsekem trávicí trubice je pak konečník zaopatřený svěračem, kudy odchází výkaly.

Látky, které jsou potřebné pro život našeho psa

Základními složkami potravy jsou:

Bílkoviny, tuky, cukry, minerální látky, vitaminy a voda. To vše ve vzájemně vyváženém poměru je kompletní krmná dávka.

Bílkoviny neboli proteiny - jsou základní stavební jednotkou organismu, zdrojem esenciálních masných kyselin, podporují imunitu organismu, nepostradatelné pro rostoucí mláďata, březí a kojící feny, ale také psy v zátěži. Z dlouhodobého hlediska nepostradatelné pro všechny psy, musejí být podstatnou složkou psího jídelníčku.

Nedostatek bílkovin je příčinou zpomalení růstu, zakrslosti a psychického zaostávání u mláďat, zhoršení imunity, kvality srsti a atrofie svalstva, snížení výkonnosti u dospělých.

V komerčně vyráběných krmivech je možné uvádět obsah bílkovin dvojím způsobem - buď v g bílkoviny na tisíc gramů krmiva nebo v procentech .Běžná suchá krmiva obsahují okolo 20 % bílkovin (200g/1000g krmiva). Kvalita krmiva ovšem nezávisí jen na procentuálním obsahu bílkoviny, ale hlavně na tom, z jakého zdroje tato bílkovina pochází. Záleží na využitelnosti zdroje bílkoviny psím organismem. Takže například bílkovina obsažená v sóje je pro psy prakticky nestravitelná - jak ji pes přijme - tak ji zas vykálí. Na sóju pozor! Cílem většiny výrobců není přidávat sóju do krmiv pro psy jako zdroj bílkoviny, ale přidává se tam spíše jako pojivo, které dobře drží granule pohromadě.

Nejlepším zdrojem je asi kuřecí, jehněčí či rybí maso, kde byla pro psy prokázána vysoká stravitelnost. Není však žádoucí psa bílkovinami překrmovat. Jako všude, platí i zde zásada přiměřenosti, dotaci bílkovin v krmné dávce je třeba zohlednit ve vztahu k věku psa, teplotě okolního prostředí a jeho pracovní zátěži.

Nadměrným příjmem bílkovin jsou zatěžovány ledviny, protože přebytečná bílkovina přijatá krmivem se vylučuje močí. Proto překrmování starých psů bílkovinou je obecně škodlivé. Stará zvířata již z bílkovin netvoří svaly - ty už spíše atrofují, psi se méně pohybují a jejich ledviny mívají zhoršenou funkci. Proto je v průmyslově vyráběných krmivech pro "seniory" menší obsah bílkoviny, která by však měla být vysoce stravitelná a kvalitní.

Tuky - jsou hlavně zdrojem energie a esenciálních mastných kyselin, podmiňují rozpustnost a využitelnost vitaminů rozpustných v tucích (A,D,E,K)

Stravitelnost tuků je velmi vysoká, 91 až 93 %, proto také není divu, že psi při nadměrně vysokém příjmu tuků velmi rychle tloustnou.

Tuk se do průmyslově vyráběných krmiv dodává hlavně prostřednictvím drůběžího tuku, rostlinných olejů a vepřového sádla. Vepřové sádlo je v poslední době předními světovými výrobci krmiv pro zvířata opět propagováno jako zdroj nenasycených mastných kyselin omega - 3 a omega - 6. (Např. Eukanuba).

Cukry neboli sacharidy

Rozdělujeme je na: monosacharidy (cukry jednoduché) - např. glukóza. Jsou nejrychleji stravitelné, v játrech se vstřebávají rovnou do krve. Jsou zdrojem okamžité energie pro organismus. Roztok glukózy a solí se přidává ve formě infúze mláďatům dehydratovaným silnými průjmy.

Disacharidy (skládají se ze dvou monosacharidů) nejběžnějším disacharidem je cukr mléčný, laktóza.

Polysacharidy jsou složité cukry, tvořené polysacharidovým řetězcem. Mezi nejznámější polysacharidy patří vláknina a škrob. Vláknina podporuje střevní peristaltiku a mechanicky zaplňuje trávicí trakt. Je prevencí zácpy a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Stejně tak je prevencí proti obezitě. Mechanicky, jako "nestravitelný balast" trávicí trakt zaplní a tím slouží k pocitu mechanického nasycení. Proto průmyslově vyráběná krmiva pro staré a obézní psy mají zvýšený obsah vlákniny.

Vysoký podíl vlákniny má zelenina, hlavně mrkev. Ta je jako doplněk krmné dávky psů velmi vhodná.

Minerální látky

dělí se makroprvky a mikroprvky

Makroprvky

Vápník (Ca) a fosfor (P) - jejich metabolismus spolu úzce souvisí, proto je zde o nich pojednáno společně. Jsou stavební jednotkou kostí, zubů a svalů. Vápníku je v těle ze všech makroprvků nejvíce. Z hlediska využitelnosti těchto prvků organismem je důležitý jejich vzájemný poměr. Pro dospělé by měl činit 1,2 - 1,4 Ca : 1 P.

Nadměrný přísun vápníku do organismu může způsobit zácpu. Pozor na nadměrné přidávání vápníku rostoucím štěňatům a dospělým psům. Rostoucím štěňatům při nadměrných dávkách vápníku mohou zvápenatět klouby a stávají se nepohyblivými. Proto je třeba případné přidávání vápníku do krmné dávky vždy předem řádně zvážit.

Draslík (K) - je důležitý pro přenos nervových vzruchů a při svalovém metabolismu. Deficit draslíku zapříčiňuje svalovou slabost, špatný růst, poruchy srdeční činnosti a funkce ledvin. Nedostatek je u psa velmi vzácný, protože je dobře zastoupen v potravě.

Sodík (Na) a chlór (Cl) - Tyto prvky jsou běžně dostupné ve formě kuchyňské soli (NaCl). U psa pozor na nadměrný přísun soli v krmivu (stává se to když psům zkrmujeme zbytky z našeho stolu). Nadbytek soli u psů způsobuje vysoký krevní tlak, zvyšuje příjem vody a zatěžuje ledviny. Kočky jsou na působení chloridu sodného mnohem méně citlivé než psi.

Hořčík (Mg) - Hořčík spoluzodpovídá za normální funkci srdce, svaloviny a nervů, napomáhá detoxikačním procesům v organismu a zvyšuje jeho obranyschopnost. Nedostatek hořčíku se projevuje malátností, svalovou slabostí a v těžších případech svalovými křečemi. V krmné dávce psů je nedostatek hořčíku málo pravděpodobný.

Mikroprvky, prvky, které se vyskytují pouze ve stopovém množství (stopové prvky)

Železo (Fe) - deficit železa se nazývá anémie. Projevuje se zvýšenou únavností, spavostí, snížením imunity, v těžkých případech anémie i dušností až ztrátami vědomí.

Měď (Cu) - Deficit mědi se projevuje poruchou stavby kostí.

Mangan (Mn) - potřeby manganu jsou specifické a u psů doposud málo známé.

Zinek (Zn) podporuje vstřebávání železa, zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekci. Nedostatek zinku se u štěňat může projevit nechutenstvím, oslabením růstu a špatným vývinem pohlavních orgánů v pubertě. U dospělých psů - samců je zinek prevencí proti zbytnění prostaty. Působí proti kožním chorobám, lomivosti chlupů a drápů.

Nadbytek zinku není toxický.

Jód (J) je stavebním kamenem tyreoidních hormonů štítné žlázy a tím ovlivňuje a reguluje rychlost metabolismu. Deficit se projevuje strumou v těžkých případech myxedémem a kreténismem. Nadbytek je též toxický a má podobné příznaky jako nedostatek.

Selen (Se) - v poslední době je hitem jeho protirakovinný účinek. Selen má detoxikační účinky, chrání před otravou těžkými kovy jako je rtuť, olovo a kadmium. I při malém předávkování je selen vysoce toxický!

Vitaminy

Dávky vitaminů se uvádějí buď v miligramech, mikrogramech nebo v jednotkách I.U.

Vitaminy se dělí na vitaminy rozpustné ve vodě a na vitaminy rozpustné v tucích

Mezi vitaminy rozpustné ve vodě patří vitamíny skupiny B, vitamin C, PP, H, cholin, kyselina listová, P - citrín.

Mezi vitamíny skupiny B patří velké množství látek s širokým spektrem účinnosti. Všechny zabezpečují plynulost a průběh látkové výměny, jejich účinek v organismu je dáván do souvislosti s činností nadledvinek, štítné žlázy, pohlavního ústrojí a nervové soustavy.

B 1 vitamín (tiamín, aneurín) nachází se v otrubách, hrachu, fazolích, v kvasinkách a v rostlinách. Z živočišných produktů pak hlavně v játrech, ledvinách, mozku, vaječném žloutku a ve svalovině.

Je nutný pro normální fungování centrální nervové soustavy. Deficit vitamínu B 1 se projevuje hubnutím a v těžkých případech ochrnutím krčního svalstva, slabostí končetin, atrofií svalů, může se dostavit i porucha srdeční činnosti.

B 2 vitamín (patří sem především riboflavin) se zúčastňuje téměř všech oxidoredukčních procesů v organismu. Riboflavin dále zajišťuje normální činnost centrální nervové soustavy, funkci oka, pohlavních žláz a podílí se na tvorbě hemoglobinu. Je v určitém funkčním vztahu s vitamínem C.

PP (niacinamín, amid kyseliny nikotínové) se nachází v kvasinkách, obilných otrubách, zelených rostlinách a v seně.  Z produktů živočišného původu je to pak hlavně v játrech a částečně i v mase. Avitaminóza se projevuje ochabnutím svalů a kůže.

B 5 (kyselina pantotenová) je součástí koenzymu A. Deficit vitamínu B 5 se projevuje jen při současném nedostatku jiných vitamínů ze skupiny B a při zkrmování technických tepelně zpracovaných odpadů. Nedostatek se projevuje záněty a zhrubnutím kůže a nervovými příznaky - hlavně špatnou koordinací pohybů.

B 6 (dnes sem patří tři látky - pyridoxín, pyridoxal a pyridoxamín). Napomáhá zvýšit obranyschopnost organismu, podílí se na biochemii svalové kontrakce, přeměně tuků a na využívání železa organismem. Nedostatek vitaminu B 6 je u zvířat vzácností.

H vitamin (biotin) Je přítomen v trusu různých živočichů. Odtud by mohlo pocházet i objasnění, proč psi tak rádi požírají různé výkaly. Zdůvodňuje se to právě vysokým obsahem biotinu. Biotin zodpovídá za lesklou a kvalitní srst, působí proti jejímu lámání. Nezkrmujte syrové bílky jejich zkrmováním se biotin ničí!

Cholin - Zabraňuje ukládání tuku v játrech. Nedostatek se projeví snížením plodnosti, špatnou pohyblivostí kloubů a snížením počtu červených krvinek.

Kyselina listová - Nedostatek se projevuje anémií a poruchami růstu, případně i depigmentací.

B 12 vitamin - se nachází hlavně v krmivech živočišného původu. Je pokládán za růstový faktor. Deficit se projevuje anémií a snížením přírůstků.

C vitamin (kyselina ascorbová) - Působí jako antioxidant, který likviduje volné radikály, právě proto je mu v poslední době připisován protirakovinný účinek. Zvyšuje odolnost organismu proti nemocem, zejména nemocem z nachlazení. Ovlivňuje normální činnost střev a žaludku. Psi deficitem vitamínu C netrpí, protože si ho sami syntetizují.

P vitamin (citrín, bioflavonoidy, antipermeabilní vitamín) je směsí tří látek - hysperidinu, eridiktyolu a rutinu. Vyskytuje se společně s vitaminem C a funkčně na něj navazuje. Působí na pružnost a propustnost krevních vlásečnic.

Vitaminy rozpustné v tucích - A, D, K, E, F

A vitamín - Provitamínem vitamínu A je beta - karoten. Vitamin A se vyskytuje v živočišných tucích, kde se ukládá do zásoby. Jeho zdrojem je hlavně tuk z rybích jater, podkožní tuk a máslo. Beta karoten se vyskytuje v kukuřičných semenech, mrkvi, v zelených rostlinách (obvykle tam, kde se vyskytují žlutá barviva). Na vitamin A se karoteny proměňují hlavně v  tenkém střevě.

Nedostatek vitaminu A se projevuje dále neplodností, zpomalením až zastavením růstu, nekoordinovanými pohyby, slabostí svalů a degenerativními změnami nervů.

D vitamín patří po chemické stránce mezi steroidy. U mláďat vyvolává nedostatek vitamínu D křivici (rachitis) a u dospělých zvířat měknutí kostí (osteomalácii). Ze začátku deficitu je u mláďat patrný snížený příjem potravy, zvířata neradi vstávají, většinu dne leží. U dospělých zvířat (hlavně u starších samic v klimakteriu) dochází k vyplavování vápníku z kostí, křehnutí a lomivosti kostí.

Zdrojem vitamínu D je hlavně rybí tuk - infandin, ale pozor na předávkování. Při vysokých dávkách je silně toxický!

E vitamín - Vitamin E je obsažen hlavně v rostlinných olejích, pšenici, kukuřici, v obilních klíčkách. Plní funkci antioxidantu. Deficit se projevuje poruchami plodnosti.

F vitamín - Má vliv na metabolismus tuků, činnost pohlavních žláz a žláz z vnitřní sekrecí. Deficit se projeví sníženým růstem, ukládáním tuku v ledvinách a v játrech, snížením bazálního metabolismu a poruchami na kůži.

K vitamin - nachází se v zelených rostlinách, hlavně v listech vojtěšky. Všeobecně se pokládá za odpovědného za srážlivost krve.

Antagonistou vitaminu K je kumarín (obsažen v jedech, na krysy, které zvířata usmrtí vnitřním vykrvácením ).

Suroviny používané při výrobě psích krmiv

Suroviny živočišného původu

Mezi suroviny živočišného původu patří samozřejmě maso.

Jako maso jsou definovány všechny části těl živočichů, včetně ryb a bezobratlých, v čerstvém nebo upraveném stavu, které se hodí k výživě. Podle této definice patří mezi maso i živočišné tuky, krev, droby, kůže s kosti.

Maso je z nutričního hlediska cenným zdrojem bílkovin, vitaminů (zejména skupiny B), nenasycených masných kyselin a minerálních látek. Pro psa je nenahraditelnou složkou krmiva. Pro psy je také velmi přitažlivé svojí chutností. Svalovinu z obchodů pro zvířata a ze zdrojů, které nepovažujeme za příliš "prověřené" je lépe zkrmovat vždy řádně uvařenou !

Zdroje masa

 • hlavně domácí zvířata jako je skot, koně, prasata, ovce, králíci

 • lovná zvěř - maso ze zvěřiny - patří sem hlavně zajíci, divocí králíci, jeleni, mufloni, srnčí zvěř, daňci a divoká prasata.

 • drůbež - hlavně brojlerová kuřata

 • ryby - vedle savců a ptáků jsou nejvýznamnějším zdrojem masa. Dělíme je na sladkovodní a mořské. Ze sladkovodních jsou to především kapři, z mořských ryb potom tresky, mořské štiky, sleď, tuňák, makrela a sardinky.

Zkrmování vnitřnostmi

Vyžaduje vždy důkladné provaření, v syrovém stavu mohou vnitřnosti ležet psům v žaludku i několik dní, případně je zvracejí. (jedná se hlavně o drštky a vepřové žaludky) . Pozor na slezinu - zkrmená ve větším množství u většiny psů působí projímavě!

Dlouhodobé a trvalé zkrmování jater může přivodit otravu vitaminem A.

Nedoporučuje se trvale zkrmovat kravská vemena pro vysoký obsah hormonů obsažených v laktujícím vemeni. Uvádí se, že to u fen může podněcovat falešnou březost a následnou sekreci mléka. U psů - samců by to mohlo být příčinou hormonální nerovnováhy.

Srdce - Je bohaté na energii, jedno z nejjakostnějších krmiv. Z hlediska jeho vysoké nutriční hodnoty pozor na tloustnutí psa! Lépe je zkrmovat srdce vařené.

Tuk - Tukové vazivo se také nazývá tuková tkáň a hned po svalovině je druhou nejvýznamnější složkou masa. Tuk je bohatým zdrojem energie a vitaminů, hlavně vitaminů rozpustných v tucích.

Kost - Uvnitř kostí je kostní dřeň. Kostní dřeň z morkových kostí je surovinou pro výrobu polévek. Kosti se zpracovávají na masokostní moučky i na vývary, které se pak využívají jako krmiva. (Ze zvířat uhynulých se vyrábí kafilérní moučka a kafilérní tuk).

Kůže - jako přísada do krmiv pro psy se používají většinou jen kůže vepřové a kůže drůbeží. Obsahují velké množství kolagenních vláken, jsou bohaté jako zdroj želatiny. Většinou se podávají jen jako doplněk běžné krmné dávky a to důkladně tepelně opracované.

Vejce - jsou cenným zdrojem bílkovin a vitaminů. Žloutek můžeme psovi podávat jak vařený tak i syrový. Po syrovém bílku ale psi často zvrací a navíc ve velkém množství podávaný syrový bílek může psovi velmi uškodit. Obsahuje totiž avidin. Avidin je látka, která na sebe váže biotin a tím ho znemožňuje psovi využít. Je lépe proto podávat psovi bílek tepelně zpracovaný. Platí zde zásada přiměřenosti, jako ostatně všude!

Mléčné výrobky - Mléko psí matky patří z hlediska složení bílkovin mezi mléka albuminová (stejně jako mléko klisny nebo člověka). Mléka s převahou bílkoviny albuminy se varem srážejí. Naproti tomu, na trhu je běžně k dostání mléko kravské. Všechna mléka přežvýkavců jsou co do převažující bílkoviny kaseinového typu (bílkovina se v něm varem nesráží). Právě pro odlišné složení se nepovažuje za příliš vhodné štěňatům kravské mléko podávat. Lépe se osvědčilo mléko kozí. V současné době máme však již na trhu i mléko určené přímo pro štěňata.

Někteří dospělí psi však mléko příliš nesnáší a mají po něm průjem. Je proto mnohem vhodnější podávat psům nízkotučné tvarohy, jogurty či měkké i tvrdé sýry.

Vedlejší živočišné produkty - Mezi vedlejší živočišné produkty patří sušené suroviny, jako je krevní moučka, masová a masokostní moučka a lojové škvarky. Jejich hlavní význam spočívá v tom, že jsou součástí suchých komerčních krmiv. Dalšími vedlejšími živočišnými produkty jsou rybí produkty, které se vyrábějí sušením celých těl a zbytků bílých ryb nebo z celých těl olejnatých ryb (sled', makrela, šproty). V krmivech pro psy jsou dobrým zdrojem vysoce kvalitní bílkoviny. Ryby jsou pro svou chutnost a dobrou stravitelnost a příznivý obsah bílkovin využívány k výrobě průmyslově vyráběných krmiv.

Suroviny rostlinného původu

Obilí a z něj vyráběné mouky a obilné šroty. Pro výrobu psích krmiv se nejvíce používají mouky a šroty z pšenice a kukuřice.

Ovesné vločky je možné též krmit, ovšem zase jen velmi dobře provařené. Syrové vločky jsou pro psa sice dobrým zdrojem vlákniny, ale nemají téměř žádnou výživnou hodnotu, projdou jen jako "balast". Navíc mohou působit projímavě.

Rýže je opět stěžejní přílohou pro výrobu "klasické krmné dávky". Zásadně ji krmíme jen dokonale provařenou a měkkou. Rýže je též výborná při zažívacích obtížích psa a slouží jako dieta. Pokud má pes průjem či mu veterinář po několikahodinové hladovce „dovolí“ opět přijímat potravu, je velmi vhodné rýži rozvařit a podávat ji psovi po malých dávkách vícekrát denně i se „šlemem“, který se v rýži vytvoří.

Zelenina - je jako doplněk do psí stravy nepostradatelná. Zelenina je zdrojem cenných minerálních látek vitaminů, ale hlavně vlákniny. Psi mají rádi různou zeleninu. Od mrkve, kedlubny přes papriku a okurky…..ale i velmi aromatickou kořenovou zeleninu jako je libeček, petržel či celer. Fantazii se meze nekladou

Mezi zeleninu pro psy nejvhodnější patří mrkev, červená i krmná řepa.

Ostatní zeleninu jako např. zelí, květák, kedlubny mají psi rádi, ale mohou způsobit trávicí poruchy jako je nadýmání, případně při konzumaci většího množství i průjem. Proto při jejich zkrmování je nutné postupovat velmi opatrně a přiměřeně!

Psi běžně konzumují i trávu, ovšem jen některé, pro ně zřejmě chutné a vybrané druhy. Zřejmě tím doplňují vlákninu a některé minerálie a vitaminy. Svou roli tráva hraje i když se pes potřebuje vyzvracet. Pozor na "spásání" porostů ošetřených chemickými postřiky a na zkrmování postříkané zeleniny! Veškerá zelenina, kterou chceme psovi krmit, musí být dopředu řádně omytá. Zásadně nezkrmujeme psům zeleninu plesnivou nebo shnilou! To stejné platí samozřejmě i pro ovoce. Co bychom už nejedli my, nedáváme ani našemu psovi!

Ovoce - zde platí to samé jako u zeleniny. Různí psi mají rádi různé ovoce. Mezi oblíbené patří pomeranče, mandarinky, banány, jablka, hrušky, maliny, jahody, švestky, třešně a další.

Pro psy jsou velmi vhodná hlavně jablka, a to v syrovém stavu. Jsou-li na ně psi od štěněcího věku zvyklí, žerou je rádi i celá. Jestliže ne, je vhodné jablko opět rozmixovat a zamíchat do ostatního krmiva. Jablka jsou cenným zdrojem vlákniny, hlavně pektinu a napomáhají střevní peristaltice.

Ořechy - jsou cenným zdrojem nenasycených masných kyselin a většina psů je vyhledává jako pochoutku. Pozor samozřejmě na psy „nešiky“, kteří spolknou ořech celý nevyloupaný! Také psi, kteří mají problémy se slinivkou – pankreas by neměli ořechy žrát, protože jsou poměrně tučné.

Samozřejmě, že psovi škodí , když mu jako pochoutku ke sledování televize zkrmujeme slané burské oříšky! Prospěšné jsou jen ořechy nepražené a pro psy nesmí být solené!

Jak tedy krmit?

Jakou značku krmení koupit?

Takovou, která bude Vašemu zvířátku chutnat. V mnohých prodejnách máte možnost zakoupit tzv. tester, který Vám umožní vzorek krmiva dát ochutnat vašemu pejskovi a zjistit, zda-li mu toto krmení chutná či ne.

Ve většině případů však lze říci, že vyšší cena je odrazem vyšší kvality krmiva.

Výrobky nejkvalitnější, které ve velkém množství obsahují - kuřecí maso (jehněčí maso), rýži, drůbeží tuk a jsou bez konzervační chemie (obvykle jsou konzervovány jen vitaminem E, který působí jako antioxidant)

Výrobky nízké kvality ve velkém množství obsahují - pšeničnou mouku, sójovou moučku, masokostní moučku, kafilérní tuk. Krmivo je konzervováno chemicky. Samozřejmě, v relaci ke kvalitě krmiva je jeho cena. U granulovaného krmení, kterého je k dostání pytel o hmotnosti 10,1 kg za cenu okolo 200 Kč, nemůžeme čekat zázrak!

Standardní řada (ekonomická řada) kompletních granulovaných krmiv je určena pro širokou veřejnost, která má zájem psa nakrmit levně a nemá na výrobek příliš vysoké nároky.
Typickým příkladem jsou „supermarketová“ krmiva v cenové relaci od 150 do 200Kč za pytel. Nemá se asi smysl pozastavovat nad zákazníky, kteří toto krmivo nakupují. Z praktických zkušeností vím, že to většinou nemá valný význam a změna v postoji "chovatele" nastává až při výskytu zdravotních problémů u krmeného zvířete.

Premiová a superpremiová řada krmiv - Kategorie těchto krmiv zahrnuje kvalitní krmiva s obsahem drůbežího, jehněčího, rybího nebo jiného živočišného zdroje bílkovin, kde zdrojem energie není jen pšenice, ale také kukuřice, rýže příp.další druh obiloviny.

Znaky dobrého zdravotního stavu

 • Pes dobře, rád a pravidelně přijímá potravu.

 • Pes pravidelně a bez obtíží močí a kálí.

 • Tělní otvory jsou bez výtoků.

 • Spojivky jsou narůžovělé, oči bez hnisavých výtoků.

 • Pes má vlhký a chladný čenich.

 • Srst je lesklá a hladká (platí pro plemena, která mají mít takovouto srst).

 • Tělesná hmotnost odpovídá příslušnému chovnému standardu a věku psa.

 • Pes se projevuje přirozeně a zjevně mu nic nechybí ani nepřebývá.

Nejčastější důsledky chyb ve výživě psů jsou

Obezita rozumíme soustavné překrmování při nedostatečném pohybu psa. Postižený pes se nerad pohybuje a snadno se unaví.

Podvýživa opak obezity mající různé příčiny od špatného krmení ze strany majitele přes nemoc zvířete.

Křivice (rachitida) je onemocnění štěňat a mladých psů. Projevuje se opožděním růstu, bolestivostí kloubů.

Čeho se vyvarovat při koupi krmiva?

V prvé řadě rozvažovaného krmení, které může být prošlé či v důsledku nevhodného skladování plesnivé.

Krmná technika

Tak…. Stojí přede mnou pes a má hlad. První otázka, kterou bych si měla (měl) položit, když ho chci nakrmit je: Jaký pes? Pes může být velký, malý, prcek, obr, chlupatý, nahatý, zdravý, nemocný, žravý, vybíravý, štěně, dospělý, dříč ve službě, březí fena nebo kojící, atd. Může mít rozdílné podmínky ustájení. Být venku a klepat se zimou, být venku a spát v boudě s vyhřívadlem, rozvalovat se na gauči, denně uběhnout 20km nebo střádat do zásoby tuky.
Výživa ovlivňuje psa celý jeho život, vzhled, zdraví a celkovou pohodu. Otázku čím krmíme bychom neměli podceňovat.

Seriozní chovatel Vám při odběru štěněte poskytne podrobné informace o stravě, případně Vám i trošku krmení odsype a dá na cestu s sebou. Mnoho lidí utrácí velkou sumu peněz za kvalitní vodítka, kotce a další příslušenství pro psa, ale odmítá investovat do kvalitního krmiva. Přitom kvalitní krmivo se projeví na celkové spokojenosti psa, jeho pracovních výkonech, ale i délce života.

Pes žije s člověkem. Je odkázán na dotaci živin ze strany svého pána.

Jak tedy správně krmit? Literatura nás zahrnuje údaji o množství jednotlivých živin v krmivech a o vhodnosti jejich vzájemných poměrů. Na průmyslově vyráběných krmivech jsou krmné návody, jak krmit vzhledem k věku a hmotnosti psa. K některým krmivům jsou výrobcem dodávány různé odměrky. Přesto je otázka zda krmí svého psa správně, pro většinu majitelů stále ožehavá. Každý pes je individualita a to se týká i jeho zažívání. Dost těžko se dá tedy plošně doporučit, že pro všechny dospělé psy s hmotností 20 kg se má denně zkrmovat jedna konzerva o hmotnosti 700 g - a hotovo! To prostě dost dobře není možné. Stejně jako mezi námi, lidmi, existují i mezi psy jedinci vysoce záživní, kteří tloustnou i z minimálního množství krmiva. Nejlepší radou pro běžného majitele psů je tedy krmit tak, aby byl pes v dobré kondici (ani hubený, ani tlustý, měl pěknou hustou a lesklou srst, nelámající se drápy, dobře pigmentované oko a čenich, byl čilý a s chutí do života). Výkaly by měl mít pes dobře formované, stolici pravidelnou, neměl by trpět průjmem ani zácpou. Krmení by mělo trvat asi 10 minut a za tu dobu by měl pes sežrat vše, co je v misce. Optimální je krmit dvakrát denně – tedy ráno a večer.

Po krmení by měl pes v klidu odpočívat. Na procházku tedy chodíme se psem před krmením nikoli po něm!

Každý pes má mít už od štěněcího věku svoji krmnou misku a stálé místo, kde ho pravidelně krmíme. Je rovněž dobré denně krmit vždy zhruba ve stejnou dobu. Tato zásada "dodržování pravidelnosti" - stálá miska, stálé krmné místo a pevná doba krmení se v praxi osvědčilo z mnoha důvodů. Pokud tento režim zavedeme a budeme dodržovat, na večerní krmení navazuje pak doba ranního venčení.

Druh kompletního granulovaného krmiva, který se nám již osvědčil se nedoporučuje střídat a často měnit za jiný. Jsou chovatelé, kteří krmí jednu řadu krmiva psům celoživotně. Krmivo zvolené značky pouze přizpůsobují a mění podle věku a zátěže psa. Jestliže jsme si zvolili "krmnou dávku klasickou", budeme tedy vařit. Náš pes bude mít stravu sice pestřejší a z jeho pohledu určitě mnohem chutnější, ale na druhou stranu méně vyváženou. Je třeba dbát na vyvážený poměr minerálů a vitamínů, které musíme dodávat a stejně tak na přílohu a maso, aby vše bylo ve správném poměru.

Uplatňovat techniku: krmit ve středu granule, ve čtvrtek vařené plíce, v pátek konzervu a v sobotu zas granule - to je to nejhorší, co můžeme udělat!!! Narušujeme tím rovnováhu v těle psa. To, že svému psovi nezkrmujeme kořeněné a slané zbytky z našeho stolu, by dnes již mělo být samozřejmostí. O škodlivosti takového počínání se již napsalo mnoho!

Pes musí mít v bytě či ve svém kotci neustálý přístup k čisté a čerstvé pitné vodě.

Rozdělení krmiv

Krmiva dělíme především podle věku psa a jeho velikosti, tedy plemenné příslušnosti.

Jsou krmiva junior – pro psy mladé, adult pro psy dospělé a senior pro psy staré. To je všeobecné rozdělení. Nutno však podotknout, že dále dělíme krmiva na small – malá plemena (např. yorkshire, shitzu, boloňský psík, atd.), medium – střední plemena (např. kokršpaněl, stř. knírač, stř. pudl, atd.) a large či gigant na velká a obří plemena (německý ovčák, velký knírač, briard, německá doga a ostatní molosové, atd.).

V těchto všech řadách malý-střední-velký jsou samozřejmě krmiva pro psy mladé, dospělé a seniory. Dále jsou speciální krmiva pro březí a kojící feny, pro psy s normální aktivitou označované většinou „maintenance“, pro psy v zátěži „performance“, pro citlivé a vybíravé psy obvykle s obsahem jehněčího označované „lamb and rise“ či „sensible“, pro obézní psy „light“ a určitě budou další a další. Začínají se také objevovat i speciální krmiva určená přímo pro dané plemeno např. u značky Royal Canin se na trhu objevuje řada yorkshire, řada pro labradory či německé ovčáky.

Co to jsou klinické diety pro psy a jaký mají význam?

Při veterinárních klinikách jsou k dostání speciální klinické diety určené pro psy nějak nemocné. Patří sem např. diety při špatné funkci slinivky, jater, ledvin, srdce, při cukrovce, pro psy s alergickými problémy,, pro psy v rekonvalescenci a mnohé další. Známé firmy, které vyrábějí tyto diety jsou především Hill´s a Specific.

Výživa v době růstu je rozhodující pro celý další život psa! Nevyvážená krmná dávka má za následek nerovnoměrný vývoj (např. kostra zaostává za růstem svaloviny, která kostru zatěžuje a tím dochází na kostře k různým deformacím). Pozor na nevyvážený poměr mezi vápníkem a fosforem (hrozba rachitis !)

Průmyslově vyráběná krmiva pro psy rozdělujeme podle obsahu vody a způsobu konzervace na:

Suchá, polosuchá, konzervovaná, zmrazená a krmiva v plastových obalech.

Výhody a nedostatky jednotlivých druhů průmyslově vyráběných krmiv

Suchá granulovaná krmiva

jsou obvykle vyráběna extruzí (za použití vysokého tlaku a teploty), některé drahé granule se vyrábějí lisováním za studena, aby se nezničily vitaminy. Granule lisované za studena mívají menší soudržnost, naopak, správně vyrobené granule technologií extruze by se neměly rozpadat ani po několikahodinovém namáčení, pouze nabobtnají o zvětší svůj objem. Výhodou všech průmyslově vyráběných krmiv je bezesporu naše úspora času. Nespornou výhodou je tento druh krmení na cestách. Nemusíme nic nakupovat, skladovat v mrazáku a vařit.

 Jsou i ekonomické, protože de facto kupujeme jen sušinu krmiva, vodu doplníme doma. Další výhodou je vyváženost jednotlivých živin v průmyslově vyráběném krmivu. Navíc si můžeme vždy koupit granule dle věku a pracovního zatížení našeho psa. Granule se prodávají od nejmenších , obvykle tříkilogramových balení až po dvacetikilové pytle. Mnozí prodejci mají v obchodech velké pytle rozbalené a zákazníkům z nich krmivo rozvažují. Většina výrobců je proti. Krmiva nedostane zákazník originálně zabalená, mnohdy jsou vlivem dlouhodobého otevření obalu a vzdušné vlhkosti zaplísněná či jinak znehodnocená. Proto výrobci krmiv svoje odběratele nabádají - kupujte jen krmiva originál zabalená ! Pozor na podvody! Do obalu od těch nejdražších granulí někteří nasypou levné krmivo úplně jiné značky a to pak nevědomým zákazníkům odvažují za cenu toho drahého. V žádném případě zde nechci napsat, že všichni prodejci jsou podvodníci, naopak, já stále věřím, že většina jsou ti poctiví. Originálně zabaleným výrobkem však předejdeme mnohým zklamáním a nepříjemnostem! Dnes existuje na trhu nepřeberná škála jak našich tak dovážených granulovaných krmiv pro psy. Jsou v různé cenové hladině a samozřejmě i kvalitě.

Nevýhody suchého granulovaného krmiva - chuťová atraktivnost nikdy není pro psa taková jako u "klasické krmné dávky". Někteří psi granule normálně žerou, ale jen po určitou dobu. Pak je odmítají a chtějí změnu, buď v podobě jiné značky krmiva nebo doma vařené stravy. Po prostřídání krmiv se většina psů zas ke svým obvyklým granulím vrátí.

Hypotéza, zda po masovém krmení sušenými granulemi po roce 1992 (od té doby jsou na našem trhu s krmivy pro zvířata hojně zastoupeny), stouplo plošně u psů procento torze žaludku zatím nebyla potvrzena ani vyvrácena. Někteří chovatelé doporučují raději před krmením granule půl hodiny namočit, a to buď ve vlažné vodě nebo v masovém vývaru. Granule nabobtnají a zvětší svůj objem již v míse, nikoliv s psím žaludku. Většina krmných návodů však upřednostňuje zkrmování suchých granulí, protože pomáhají odstraňovat zubní kámen. Navíc se nekazí, co pes nesežere a nechá v míse, mu můžeme bez rizika schovat na zítra.

Polosuchá krmiva

Výhodou je vysoká chutnost, psi je většinou milují. Můžeme jim je podávat jako pamlsky. Ve větší míře bychom je zkrmovat neměli, protože aby mohla mít krmiva tak vysoký obsah vody (do 50 %) a při dlouhodobém skladování se nekazila, musí být chemicky hodně konzervovaná. A konzervační chemie v žádném případě psímu zdraví neprospívá ! Dalším jejich rizikem je, že výrobce zrovna na této dávce s konzervanty šetřil. Pak jsou krmiva nutně zaplísněná, protože při tak dlouhém skladování a vysokém obsahu vody ve výrobku to ani není jinak možné. A plísně jsou jedny z nejrizikovějších látek některé druhy plísní mohou podněcovat i rozvoj některých druhů rakovinného bujení ! Podle posledních statistik je rakovina u psů rozšířena ještě více než u lidí. Podle statistických údajů z průmyslově vyspělých zemí trpí rakovinou každý druhý pes starší deseti let. Na vině je jednak ekologicky špatné prostředí ve městech, ale i dietetické chyby. Na čelním místě je obezita a nevhodná výživa.

Konzervy

jsou obvykle konzervovány buď pasterizací (probíhá ve vodní lázni do 100 C nebo v horké páře při teplotě 115 - 120 C). Psí konzervy jsou co do složení obsahu dvojí - kompletní (obsahují kompletní, vyváženou krmnou dávku) a masové. K masovým konzervám je nutné podávat přílohu - rýže, těstoviny a podobně. Výhodou konzerv je jejich chutnost, psi je žerou velmi rádi. Další výhodou je snadné skladování masa, nemáme-li mrazák. Obrovskou nevýhodou konzerv je jejich cena! Uvědomme si, že v nich kupujeme 70 až 80 % vody. Velkou část ceny tvoří i obal. Při větším počtu psů nebo máme.li velké psy, není z dlouhodobého hlediska krmení konzervami, pro průměrně vydělávajícího občana, únosné.

Mražená krmiva

jsou výhodná jak z hlediska pořizovací ceny tak z hlediska toho, že se při konzervaci mražením vyhneme konzervační chemii. Na jejich skladování však musíme mít mrazák a při větším množství psů mrazák pěkně objemný. Mražená krmiva pro psy obvykle představují maso nebo i celé ryby. Konzervovat mražením se dá i zelenina jako přísada do krmiv pro psy. Před uložením do mrazáku je nutné zkontrolovat zda jsou všechny komponenty, které chceme zmrazit řádně neprodyšně zabaleny v mikroténovém sáčku, protože jinak z nich vymrzne voda a po rozmrazení je to na úkor chutnosti.

Můžeme uskladnit již psí potravu dopředu připravenou, uvařenou a naporcovanou. Před použitím každou dávku jen rozmrazíme a ohřejeme.

Závěrem:

Pes je ve stravě odkázán jen a jen na Vás. Proto, pokud chcete, aby Váš pes prospíval, nešetřete na krmení! Nikdy psovi nedávejte zbytky od stolu, což se kdysi velmi tradovalo. Šetřit na krmivech je prvním předpokladem toho, že Váš pejsek nebude šťastný a spokojený. Vynechte tzv. řady ekonomické a zamyslete se nad sebou. To, co byste nejedli ani vy, jídla zkažená, shnilé ovoce atd., nedávejte ani svému psu. Je lépe krmit 2x denně než jen jednou. Jak by reagoval Váš žaludek, kdybyste se večer najednou po celodenním půstu nacpali? Nebo Vám vyhovuje lépe jíst po menších dávkách a častěji? Určitě to bude druhá varianta. Hledejte na trhu ty granule, které budou Vašemu pejskovi chutnat. Občas mu můžete přilepšit tím, že mu hodíte pár kousků masa, sýra, zeleniny či ovoce do granulované stravy. Nikdy však nemíchejte stravu granulovanou se stravou vařenou! Nekupujte krmiva rozvažovaná, ale originálně zabalená. Pečujte o svého psa tak, abyste na něj byli pyšní a hrdí. Vždyť koupit si psa, byla Vaše volba.

ZPĚT