Yorkshire Terrier, Biewer, Biewer Yorkshire Terrier ala Pom Pon - kdo se v tom má vyznat?

Občas se lidé věci znalí i neznalí ptají, jakého psa si mají představit pod výše uvedenými názvy a zda se jedná o jedno plemeno s různými rázy nebo o plemena dvě či tři. Často padá i dotaz na to, proč se Biewer nezapisuje do plemenné knihy Českomoravské kynologické unie (ČMKU) a proč není přijímán na výstavy pořádané pod její garancí. Jak to tedy vlastně je?

Pod výše uvedenými názvy se skrývají malí psi velké povahy a líbivého exteriéru. Yorkshire Terrier se chová cca od roku 1850. Je to plemeno krásné, prošlechtěné, oblíbené a také plemeno, které je uznáno FCI. V oficiální nomenklatuře je uvedeno ve skupině č. III- teriéři, pod číslem standardu 86, v sekci toy neboli společenští teriéři. Biewer nebo také Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pon má historii mnohem kratší. První jedinec tohoto plemene údajně spatřil světlo světa v roce 1984 v Německu a chovatelský klub byl založen v roce 2013. Biewer se nazývá podle prvního chovatele pana Biewera z Hirschfeldu. Na seznamu uznaných nebo prozatímně uznaných plemen FCI plemeno tohoto názvu nenajdeme. To ale neznamená, že nemá své chovatelské kluby a příznivce v celé řadě států včetně ČR.

Najít rozdíly mezi oběma plemeny není nic složitého. Ony totiž skoro žádné nejsou. Dobře to vyjadřuje popis celkového vzhledu, který je u obou plemen stejný a říká, že to je: „ teriér s dlouhou srstí, která splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti“. U obou plemen je stejná povaha, stejné utváření hlavy, linie hřbetu, zaúhlení končetin a také stejná hmotnost, která je uváděna do 3,2 kg. Podstatný rozdíl je pouze v barvě. Yorkshire Terrier je laicky řečeno, dvoubarevný. Má tmavě ocelově modrou deku a tříslové zbarvení zbytku těla. Jakékoliv jiné zbarvení je hrubou a z hlediska chovu nepřípustnou chybou. U Biewera bývá uváděno více barevných kombinací a to modrá s černou, bílou a zlatou, modrá s černou a zlatou, zlatá s bílou, čokoládová a hnědá a bílá. Standard obou plemen je tedy až na výše uvedené zbarvení totožný. Není na tom nic divného. Biewer je vlastně nestandardně zbarvený Yorkshire. Pokud se někdo podívá do literatury, zjistí, že předky Yorkshira byli  hrubosrstí teriéři a že za účelem zjemnění srsti byli v chovu kdysi dávno používáni např. maltézští psíci a asi i jiná plemena. Může se stát, že se i v současném čistokrevném chovu objeví štěně, u kterého se v barvě prosadili praprapraprapředci. To co je pro chovatele určitého plemene nestandardní a tedy nežádoucí se ale může leckomu líbit a tady je možné hledat důvod, proč se Biewer začal chovat. Není to v kynologii první případ. Stačí připomenout bílé švýcarské ovčáky.

Biewer se u nás zatím nemůže zapisovat do plemenné knihy ČMKU, ani se zúčastňovat výstav pořádaných jejími členskými subjekty. Vznikajících plemen je celá řada a jejich původ a leckdy i vzájemná příbuznost a jejich zdravotní stav jsou problematické. ČMKU nechce zapisovat do své plemenné knihy kdejakého voříška, a proto přijala pravidla říkající, kdy bude chov takového plemene zastřešovat. Nově do ČR dovezené plemeno dosud neuznané FCI může být do plemenné knihy ČMKU zapsáno pouze za předpokladu, že se toto plemeno chová v některé z členských nebo partnerských zemí FCI. Je nutno doložit standard plemene vydaný členem/partnerem FCI v zemi původu plemene a kopii exportního průkazu původu vydaného členem/partnerem FCI. Biewer má jako zemi původu Německo, tedy stát, který je členem FCI. Jeho chov ale nezastřešuje VDH, která je organizací zastupující Německo v FCI a jejíž průkazy původu FCI a tedy i ČMKU uznává. Až VDH vezme Biewery pod svá křídla, může ČMKU o jejich zařazení mezi u nás respektovaná plemena uvažovat. Pravdou je, že některé státy přistupují k novým nebo staronovým plemenům tolerantněji, pravdou je i to, že celá řada států do registru své plemenné knihy žádné FCI neuznané plemeno nezapíše.

Stále ale chybí odpověď na otázku, zda se jedná o jedno plemeno s různými barevnými rázy nebo o plemena dvě. Yorkshire Terrier je plemeno pocházející z Velké Británie a nikdo jiný než země původu nemůže podávat návrh na změnu standardu. Biewer nemá na název Yorkshire Terrier žádné oficiální právo. Bohužel názvy plemen nejsou chráněnou značkou, a pokud si někdo usmyslí, že bude např. šlechtit černozlatého jemnosrstého českého fouska, bude nás to mrzet, ale nemůžeme mu to zakázat. Slušné by ale bylo, kdyby si chovatelé nových plemen „nepůjčovali “ název plemene jiného a neopisovali jeho standard. V případě Biewera by to bylo i diplomatické. Pokud by měl být temperamentní, vícebarevný a příjemný malý teriér někdy ze strany FCI uznán, a je otázkou, zda o to zakladatel plemene stojí, jako Biewer Yorkshire Terrier má menší šanci než jako Biewer.

Vladimíra Tichá

převzato z časopisu Svět psů se souhlasem autorky