Koupili jsme si štěně a co teď?

Domů jste si přinesli živý malý uzlíček, který byl u chovatele zvyklý na určitý typ stravy.

Ať je strava jakákoli a zdá se Vám třeba i nevhodná, určitě doporučuji nějakou dobu (cca týden) v této stravě pokračovat (slušný chovatel Vám dá ke štěňátku granulky, na které je zvyklé) než přejdete na krmivo, které jste si pro svého psa zvolili sami. Je to z toho důvodu, že jakákoli změna je pro štěně zátěží a už tedy bohatě stačí to, že je někde, kde to nezná, je bez mámy a sourozenců a je odkázáno pouze na Vás. Dejte mu proto čas, aby stres překonalo a neztěžujte mu to další změnou.

Když se štěně zabydlí….

Nikdo Vám nemůže diktovat, čím budete svého psa krmit. Ovšem musím podotknout, že správnou stravou si mnohé starosti ušetříte. Pokud si koupíte štěně, které v dospělosti bude vážit 80 kg, je velmi důležité, čím budete krmit a jak budete krmit, aby Vám vyrostl prospívající pes se správným postavením končetin a pevným, dobře osvaleným tělem. Když pominu genetiku (ta je nesporně daná), špatným krmením a špatnými podmínkami chovu, které psovi poskytnete, ještě zhoršíte jeho stav.

Příklad: Koupili jste si jorka, který má např. luxaci patelly (čéšky). Přijde na to lékař náhodou, třeba v šesti měsících věku při běžné prohlídce psa. Pro naprosté laiky lehce řečeno, jedná se o onemocnění vyskytující se na zadních končetinách psa v oblasti stehenního svalu. Jde o to, že jakási „dráha“, v které „jezdí“ malá kůstka (patella nebo také čéška) je příliš mělká a tak z dráhy vypadává. To vede k poškození okolních tkání, včetně kosti, šlachy a chrupavky a následnému bolestivému stavu. Ať už se jedná o vrozenou či traumatickou vadu, pokud bude takovýto pejsek vyrůstat doma u Vás na plovoucí podlaze, linu nebo dlaždičkách, nečekejte žádné zlepšení, ba naopak. Pokud mu ale doma poskytnete neklouzavý prostor v podobě koberce, gumové podlahy apod., omezíte skákání po schodech, z postele a podobných vyvýšených míst, rozhodně mu tím pomůžete a onemocnění se nemusí už vůbec zhoršovat. Následnou správnou stravou, výživovými doplňky a vhodnými podmínkami chovu se dají docela dobře ovlivnit a snížit nežádoucí projevy, které nastanou v době růstu psa. Není ovšem pravdou, že maličké plemeno, jehož růst se zastavuje oproti velkým plemenům velmi brzy, nepotřebuje pro svůj správný vývin téměř nic.

Na co se tedy při výběru těch správných granulí zaměřit? Před Vámi stojí pytel granulí. Co se z něj dá vyčíst? Jak vybrat to správné krmivo pro mého psa?

Vás by mělo zajímat, co je uvnitř. Bohužel platí pravidlo, že kvalitnější granule = vyšší cena za kilogram. Kvalitních granulí si můžete dovolit dát méně než nekvalitních a tím pádem ušetříte i peníze.

Díváte se někdy, co ze psa „tam vzadu“ vypadne? Nemělo by toho být více, než sežere. Mělo by „to“ být formované, pevné a nemělo by „to“ výrazněji zapáchat než je běžné. Nemělo by se střídavě objevovat pevné hovínko a pak zase trochu řídké…..

Surovina na prvním místě je ta, která je zastoupená nejvíce….a dále pořadí určuje, které následují. Zdroj bílkovin, tedy masa (případně masové moučky), by měl být jasně definovaný. Např. kuřecí maso, krůtí maso, jehněčí maso, losos, pštros, buvol, atd. Rozhodně se vyhněte pytli, kde je napsáno ve složení např. vedlejší živočišné či rostlinné produkty. Dbejte na to, aby výrobce neuváděl 1 zdroj ve více podobách…je to lákadlo, že granule obsahují spousty složek. Např. kukuřičná moučka, kukuřice, kukuřičné lupínky……jde stále jen o kukuřici).

Není správné, pokud chovatel krmí celý život své psy vysoko kalorickými krmivy s označením puppy. Od toho jsou na trhu granule určené jednotlivým věkovým kategoriím. Starého psa je např. velmi nebezpečné krmit granulemi určenými pro věkovou skupinu štěňat či rostoucích psů vzhledem k možným nemocem a naprosto nesprávným poměrům bílkovin a tuků.

Jinak krmíte štěně malého plemene, jinak štěně obřího plemene. Jinak se bude krmit březí fena a jinak senior či nemocný pes.

Měnit granule zhruba 3x do roka se doporučuje. Nemusíte měnit značku, změňte složení, tedy příchutě. Krmíte kuřetem s rýží? Přejděte např. na pštrosa s bramborem J.

Každý přechod by měl být postupný ne ze dne na den. V průběhu cca 5-7 dní pomalu přimícháváte nové granule do předchozích, zvyšujete poměr nových, snižujete množství těch původních až zcela přejdete na nové.

Vybírejte granule bez obilovin (bývají často alergenem), s hlavním - ideálně jedním zdrojem bílkoviny/proteinu, tedy masa (zvěřina, pštros, ryby, krůta, jehněčí, kachna, králík). Jako přílohu vyberte rýži (ideálně hnědou) nebo případně brambor, vše musí být jasně definované. U citlivých psů se raději vyvarujte kuřecí nebo hovězí složky. Další významnou složkou je zelenina, ovoce, bylinky a případná probiotika, která hrají důležitou funkci při udržování správné mikroflóry zažívacího ústrojí.

Pokud krmíte kuřecím s rýží a chcete přejít např. na jehně s bramborem, pozorně si přečtěte složení, zda nová receptura s jehněčím obsahuje jehněčí tuk, nikoli opět kuřecí, který tam nemá co dělat!!!

A závěr se vždy podívejte na expiraci!

Trocha teorie nikoho nezabije

Celkem máme 6 základních složek v potravě psa:

Bílkoviny, tuky, sacharidy, vodu, minerální látky, vitaminy

Proteiny/Bílkoviny: Jsou základem všeho živého a plní mnoho funkcí v těle. Na pytli často označené jako dusíkaté látky. Je to složka, která by měla být každopádně umístěna na prvním místě ve složení granulí. Jde o maso.

Tuky: Druhá nejdůležitější složka po bílkovinách. Jsou zdrojem energie. V krmivu jsou zastoupeny obvykle v podobě různých olejů, ať už živočišných (rybí, lososový, jehněčí, kuřecí, atd.), kvalitnějších rostlinných (pupalkový, lněný, olivový), či méně kvalitních rostliných (slunečnicový, řepkový, palmový). Přítomnost tuků je důležitá pro vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K). Bez nich by tělo tyto vitamíny nevyužilo!!! Tuky mají také významný podíl na tom, jak granule budou psovi chutnat. Jejich nedostatek může způsobit srdeční onemocnění, cukrovku a další vážná onemocnění. Oleje významně působí především na kůži a srst.

Sacharidy/cukry: Jedná se o přílohu – většinou je to rýže nebo brambory

Voda: V kvalitních granulích se procentuální zastoupení vody pohybuje do 10%

Minerální látky: řada důležitých stopových prvků pro správný růst a vývoj tkání a pro správnou funkci nervové soustavy.

Vitamíny: Látky, které podporují reakce v těle. Dělí se na rozpustné v tucích (A, D,E,K) a ve vodě (B, C).

 

Tlustý pes je ošklivý pes

Nikomu nemusím říkat, že pohled na tlustého psa není veselý. Nožičky jaksi mizí a zkracují se. Velmi trpí páteř, končetiny, srdce, plíce. Je to stejné jako u lidí. Pejsek vypadá neforemně jako váleček a má často problémy s pohybem a zadýchává se. K nadváze se přidružují i nemoci. Proto buďte obezřetní a vyvarujte se toho, abyste měli doma tlustého psa. Věřte, není na něj hezký pohled L.

Máme doma nemocného psa

Samostatnou kapitolou je pes nemocný. Patří sem např. slinivkáři, chronické záněty střev a žaludku, cukrovkáři, kardiaci, psi, kteří mají nemocné ledviny, játra, kůži nebo pohybový aparát a další.

Pár dobře míněných rad na závěr:

  1. Značka krmiva, na kterou vidíte často reklamu, nemusí být tou správnou volbou pro psa
  1. Nevybírejte podle toho, jak vypadá pytel zvenku, dívejte se, co je uvnitř
  1. Hodně barevné granule obvykle nevěstí nic dobrého, krmivo je chemicky dobarvováno
  1. Nekupujte NIKDY rozvažovaná krmiva v zooprodejnách! (pokud tedy před Vámi prodejce přímo neotvírá originální pytel). Velmi často jsem se setkala, že je pytel několik týdnů až dokonce měsíců otevřený a živiny z něj doslova vyprchají. O nevhodných podmínkách skladování nemluvě. A co uvedu jako poslední odrazující bod je to, že se mnohdy stává, že v pytli se superprémiovou značkou jsou nasypané zcela jiné granulky nízké nebo průměrné kvality. A Vy vesele platíte za superprémiovku!
  1. Stojíte v nějakém tom prodejním řetězci a vybíráte vhodné granule pro svého psa. Jsou tu všechny možné značky a lákadla především v cenách. Takový 10-12 kg pytel granulí tu stojí i 250,-. No nekupte to! Ano, opravdu to NEKUPUJTE!!!
  1. Krmivo je třeba zkusit. Kupte si malé balení nebo požádejte o vzorek. Ani nejlepší krmivo na světě není dobré, nebude-li jej Váš pes žrát.
  1. Kontrolujte konzistenci výkalů, hmotnost a srst psa. Měla by být lesklá a neměla by mít lupy.
  1. Pokud Váš pes trpí plynatostí nebo často říhá, opět není něco v pořádku. Nemusí to souviset vždy s nekvalitní stravou, spíše nevhodnou pro daného jedince.
  1. Každý pes je individualita. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému.
  1. Při výběru granulí zohledněte plemeno, věk, zátěž, hmotnost, zdravotní stav psa
  1. Nebuďte líní a čtěte etikety na pytli.

Článek sepsala pro širokou veřejnost

Ing. Jana Dytrychová
Specialist for dog foods

 

Krmení není věda, ale požitek, aneb máme svého psa rádi a snažíme se ho krmit, jak nejlépe umíme

Obecné zásady při výběru granulovaných krmiv - souhrn z minula:

  • Věřte nebo ne, ne každý jedinec snáší granulovanou stravu. Pokud mu nedělá dobře, má po ní průjmy, často zvrací, má nafouklé bříško, pomalé trávení, v důsledku toho často říhá, pokud si nechcete zadělat na problém, budete muset začít holt vařit.
  • Vařená strava je pro trávicí trakt psa lehce stravitelná a rychleji prochází do střev, oproti granulím, které v žaludku zůstávají mnohem déle a celkově trávicí trakt zvířete velmi zatěžují.
  • Správným a kvalitním krmením ovlivňujeme psa jako celek. Je třeba tedy dbát na to, aby nám prospíval, aby fungovala jeho imunita, aby se cítil dobře, aby měl lesklou srst, nebyl plynatý, netrpěl průjmy ani zvracením, nebyl diabetik (díky nadměrnému zkrmování granulí s vysokým obsahem obilovin), prostě, aby byl v celkově dobré kondici a prospíval nám a my na něj byli pyšní J.
  • To, že existují granule pro štěňata, rostoucí psy, březí a kojící feny, kastráty, nemocné psy, seniory, má své odůvodnění a pro Vás, jako zkušené chovatele, by to neměla být žádná novinka.
  • Pokud krmíte granulovanou stravou, kupujte granule dle velikosti plemene a věku či zdravotního stavu psa!!!
  • Nedávejte starému psovi dlouhodobě vysokoproteinové granule pro štěňata nebo laktující feně, která naopak potřebuje vyšší procento bílkovin, krmivo light, apod. U velkých plemen, pokud nekrmíme správně, můžete psovi způsobit obtíže, které mohou přetrvávat po celý jeho život.
  • Nekupujte rozvažovaná krmiva, kupujte originál pytle!
  • Čtěte zadní stranu pytle – složení !!!
  • Preferujte jasně definované suroviny
  • Nekupujte levná krmiva v hypermarketech

Dytrychová Jana, Ing.